Evde Diş Beyazlatma Yöntemi

Evde diş beyazlatma yöntemleri ve yöntemleri nelerdir.

Beyaz dişlere sahip olmak hemen herkesin istediği bir şeydir ancak dişler çay, sigara, kahve ve şarap gibi etkenler nedeniyle zaman içinde sararabilir. Dişlerinize gerekli özeni göstermeniz de bu etkenlerin dişlerinizi sarartmasının önüne geçemeyebilir.

Evde diş beyazlatma yöntemleri hem ucuzdur hem de tatmin edici sonuçlar verir. Ancak yine de evde kendi başınıza bir tedavi uygulamadan önce diş hekiminize danışıp uygulayacağınız tedavinin dişlerinize zarar verip vermeyeceğini, dişlerinizin sararmasına neden olan altta yatan başka bir etken olup olmadığını öğrenmelisiniz. İşte sizin için evde diş beyazlatma yöntemlerinden bazıları:

Hidrojen peroksit ve karbonat ile diş beyazlatma

İlk söz edeceğimiz evde doğal yöntemlerle diş beyazlatma yöntemi hidrojen peroksit ve karbonat ile diş beyazlatma. İnsanlar dişlerini hidrojen peroksit ile çok uzun yıllardır beyazlatıyorlar. Bir birim %3’lük hidrojen peroksit çözeltisi ve bir birim su ile hazırlayacağınız karışım ile ağzınızı bir dakika boyunca çalkalayın ve daha sonra tükürün. Karışımı yutmayın. Daha sonra dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Ağzınızı iyice çalkalayın ve hidrojen peroksit kalmadığına emin olun.

Eğer hidrojen peroksitin dişleri beyazlatma etkisini arttırmak ve daha temiz dişlere sahip olmak istiyorsanız 2 yemek kaşığı %3’lük hidrojen peroksit ile 3 çay kaşığı karbonatı karıştırıp bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Diş fırçanızı bu karışıma batırın ve dişlerinizin tamamı bu karışım ile kaplanana kadar dişlerinizi fırçalayın. 2 dakika boyunca bekledikten sonra durulayın. Sonrasında normal diş macununuz ile dişlerinizi fırçalayarak dişlerinizde hidrojen peroksit ve karbonat kalıntısı kalmadığına emin olun. Bu işlemi en fazla haftada bir kez uygulayın. Karbonat dişlerin üzerinde aşındırıcı etki yapabilir.

Aktif kömür ile diş beyazlatma

Aktif kömür daha çok zehirlenmelerde kullanılan simsiyah bir maddedir. Zehirlenme durumunda hastaya içirilerek midesinde ve bağırsaklarındaki zehirli maddenin emilimini engellemesi sağlanır. Simsiyah bir maddenin dişlerinizi nasıl beyazlatacağı konusunda kafanız karıştı biliyorum ancak gerçekten işe yarıyor. Şarap, kahve ve çay gibi içecekler dişlerinizde tannin denilen kalıntılar bırakır. Aktif kömür bu maddeleri emerek dişlerinizin daha beyaz ve parlak olmasını sağlar.

İlk kez aktif kömür kullandığımda gerçekten anında yaşadığım bu değişime inanamamıştım. Kırmızı şarabı da sık sık tükettiğim için aktif kömür, dişlerimde çok hızlı ve mükemmel bir beyazlama meydana getirdi. Bunun yanında aktif kömür ağızdaki bakterileri öldürerek gingivitis ve diş çürüğü gibi sağlık sorunlarını da engellemeye yardımcı olabilir.

Aktif kömür ile dişleri beyazlatmak için diş fırçanızı ıslatın ve bir hap büyüklüğünde aktif kömürü fırçanızın üzerine koyun. Tüm dişleriniz aktif kömür ile kaplanana kadar dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra 1-2 dakika bekleyin. Sonrasında dişlerinizi normal diş macunu ile fırçalayarak aktif kömür kalıntısı bırakmamaya gayret edin.

Ben genelde aktif kömürü haftada bir kez kullanırım. Siz de haftada bir kereden daha sık kullanmazsanız daha iyi olur. Dişlerinizi beyazlatmanın yanında ağız hijyeninize de özen göstermelisiniz. Uzmanlar günde en azından 2 kere dişlerinizi fırçalamanın çok önemli olduğunu belirtmekteler. Ayrıca en azından 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeniz de ağız ve diş sağlığınız açısından diğer bir önemli husus.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir